Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Olej lniany

Brown flax seed and linseed oil

Olej lniany znany jest od dawna, jednak to dziś zyskuje niezwykłą popularność. Jest bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych, dzięki którym wzmacnia organizm. Olej ten ma faktycznie wiele cennych właściwości, z których najważniejszą wydaje mi się duża zawartość kwasów omega-3, których zawiera rekordową ilość.

Okazuje się, że ta niepozorna, kwitnąca na niebiesko roślina jaką jest len może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Olej lniany powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Jak spożywać olej z lnu, jakie właściwości w sobie kryje i dlaczego warto sięgnąć właśnie po niego?

Olej lniany w kuchni

Olej lniany ma żółtą barwę, dość intensywny zapach i charakterystyczny orzechowy posmak. Olej ten możesz spożywać jedynie na zimno, nie nadaje się do podgrzewania i smażenia potraw. Traci wtedy swoje cenne właściwości, a nawet staje się szkodliwy. Możesz za to używać go jako dodatek do dań na zimno. Z powodzeniem stosuj do sałatek, sosów, zup, ziemniaków, kasz czy pieczywa. Ze względu na zawartość kwasów, które szybko się utleniają pod wpływem światła i wysokiej temperatury, olej lniany najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Dlatego po otwarciu butelki, schowaj ją do lodówki, a sam olej spożytkuj w ciągu 1- 2 miesięcy. Olej lniany ma cechy prozdrowotne jedynie wtedy, gdy jest świeży i właściwie przechowywany.

Staraj się omijać olej lniany sprzedawany z półek sklepowych, a nie z lodówek, czyli nieodpowiednio przechowywanych oraz tych z długim terminem przydatności.

Dlaczego warto sięgać po olej lniany?

Olej lniany to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości lecznicze, m.in. obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają chorobom serca i naczyń krwionośnych, korzystnie wpływają na system odpornościowy i układ nerwowy. Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią 60%, omega-6 i omega-9 razem 30%, a jedynie pozostałe 10 % stanowią tłuszcze nasycone. Zawiera szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości. Olej lniany z pewnością przyczyni się do poprawy samopoczucia, uodpornienia czy wzmocnienia Twojego organizmu.

Jak widać olej lniany jest rewelacyjnym specyfikiem i jest zdecydowanie zdrowszy od innych tłuszczy.

szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości.http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/olej-lniany-obniaza-cholesterol-wlasciwosci-oleju-lnianego_36389.html
szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości.http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/olej-lniany-obniaza-cholesterol-wlasciwosci-oleju-lnianego_36389.html

Zdrowy olej kokosowy

Warto zainteresować się też super zdrowym olejem kokosowym, który świetnie urozmaici codzienną dietę. Duży wybór i przegląd najkorzystniejszych aktualnie cen znajdziesz w porównywarkach cenowych, np. w Ceneo.pl:

Zobacz również

tagi:

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

2 odpowiedzi na “Olej lniany”

  1. Kornelia pisze:

    olej lniany uwielbiam! kiedys kupowałam zwykły co stał na półce w sklepie ale odkąd kupiłam olej w aptece, z lodówki to już nie sięgam po te ze zwykłych sklepów. Albo ten w aptece był lepiej przechowywany albo po prostu ma lepszy skład, bo jest smaczniejszy niż inne.

  2. Basia IWNiRZ pisze:

    Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest najstarszym w Polsce producentem oleju lnianego. Polecam olej lniany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php